Leonardo Fibonači je italijanski matematičar koji je zaslužan za otkriće arapskih brojeva. Rođen je u bogatoj italijanskoj trgovačkoj porodici oko 1175. godine, pa je putujući i susrećući se sa različitim kulturama često putovao Mediteranom. Tako je, kroz susrete sa trgovcima i matematičarima tog doba stekao saznanja o hindu-arapskom brojnom sistemu i shvatio sve prednosti arapskog brojnog sistema.
U 32. godini života, oko 1200. godine u Pizi objavljuje svoje delo koje će postaviti temelje evropskoj matematičkoj misli. „Knjiga računa“ ili „Knjiga o abakusu“ pokazala je značaj novog sistema numerisanja i njegovu primenu u računovodstvu, razmeni valuta, a opisuje i nulu kao broj koji u arapskom brojnom sistemu nije do tada postojao. Nakon ove, Fibonači objavljuje i delo „Knjiga o kvadratnim brojevima“ koje predstavlja poseban napredak zapadne civilizacije na polju aritmetike. Matematički niz primećen u mnogim fizičkim, hemijskim i biološkim pojavama danas je poznat kao Fibonačijev niz. Školjka puža, cvet suncokreta, ananas ili šišarka su pojave u prirodi u kojim se mogu uočiti elementi Fibonačijevog niza.
Tokom 19. veka Fibonači je dobio i svoju statuu u Pizi koja se danas nalazi u galeriji Kompozanto. Po Fibonačiju je nazvan i jedan asteroid- 6765 Fibonači, kao i art rok bend -„The Fibonaccis“.